Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi akıllı robot süpürge?

Bu günlerde teknolojinin en faydalı nimetlerinden biri olan robot süpürgeler, ev ahalisinin daha pratik bir şekilde evlerini temizlemelerine yardımcı oluyor. Bununla birlikte ev haritalama özelliği bulunan modeller, başında bir insan olmaksızın kendi kendine temizlik yapıp, bitirdikten sonra şarj istasyonuna geri dönebiliyorlar.

Peki, sizin için en uygun akıllı robot süpürge modeli hangisidir? ve robot süpürge sahipleri, robot süpürgeleri hakkında neler diyor, aşağıdaki yazımızda inceleyelim.

Ev temizliği sizin de bildiğiniz gibi oldukça detaylı olan bir konudur. Klasik süpürgelerin kiloca ağır olması, gürültülü çalışmaları, kablo dolaşması ve en önemlisi insan gücü gerektirmesi sorunları ile kullanıcı için büyük bir zorluk oluşturması, temizlik maceranızı sıkıntılı bir işe çevirebiliyor. Çıkardığı yüksek gürültü sebebi ile her zaman çalıştırılamadığı için acil ihtiyacınız olduğunda bazen sorun oluşturabiliyor.

Ancak her gün gelişen yapay zekâ teknolojisinin imkân tanıdığı robot süpürgeler, bu duruma bir son veriyor.

Son teknolojinin ürünü olan akıllı robot süpürgeler, kablo ve hortumsuz olduğu için, kullanıcısına büyük bir rahatlık sağlaması ile kullanıcısı olmasa bile otomatik olarak belirlenen alanları, önceden belirlenen zamanlarda kendi kendine temizleme özelliği ile, ev temizliğinde yeni bir devir açıyor.

2020 yılında çıkan robot süpürgeler, boyut olarak küçük olmaları sayesinde, her yere sığabilen, pratik bir yapıya sahiplerdir. Bu sayede artık süpürgemi nereye saklayabilirim? meselesi de son buluyor.

 Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Akıllı robot süpürgeler oturduğunuz yerden, uzaktan kumanda ya da bir akıllı telefonunuza indirebildiğiniz bir uygulama ile çalışabilme özelliğine sahiptir. Böylece herhangi bir sıkıntı çekmeden veya yorulmadan süpürge yapmak kolay hale geliyor. Oturduğunuz yerden tek bir tuş ile önceden robotunuzun planladığı ev haritanızdan seçtiğiniz bölgeleri temizlemeye başlar. Yiyecek kırıntılarından evcil hayvan tüylerine ve tozlara kadar her şeyde etkili olan robot süpürgeler, oldukça pratik bir temizlik yardımcısıdır.

Robot Süpürgelerin Ayrıcalıkları

Robot süpürgelere genel olarak baktığımızda, diğer elektrikli süpürgeler ile aynı mantıkla çalışıyor. Tek fark, işi kendi başına, önceden girdiğiniz komutlar dâhilinde yapmasıdır.

Robot süpürgeler, efor sarf etmeden oturduğunuz yerden evinizi temizlemenizi sağlayan akıllı makinelerdir. “Hangi robot süpürgeyi almalıyım?” sorusunu soran kullanıcılar ise, öncelikle kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Özellik olarak da kullanıcılara büyük kolaylıklar sunan bu süpürgeler, son zamanlar dilden dile dolaşmaya başlamasına rağmen, sanıldığından çok daha akıllılardır.

Temizlik bittiğinde ya da şarjı azaldığında, şarj istasyonuna otomatik olarak dönebilme yeteneğine sahiplerdir. Bazı üst düzey modellerde otomatik olarak hazne boşaltma özelliği de bulunuyor. Buna ek olarak, zamanlama özelliği sayesinde, evde olmadığınız zamanlarda bile Wi-Fi ağına bağlı olan süpürgenizi uzaktan çalıştırabilir ya da zamanı gelince otomatik olarak belirlenen alanları temizlemesini emredebilirsiniz.

Robot Süpürgemi Nasıl Kontrol Ederim?

Robot süpürgelerin çoğunda herhangi bir alanı temizlemek için otomatik mod bulunuyor. Bu seçeneği akıllı uygulama üzerinden, uzaktan kumandadan ya da robot süpürgenin üzerinde mevcut bir tuştan aktif edebilirsiniz ve süpürgeniz aktif olduğu yeri önce planlar ve sonra temizlemeye başlar.

Robot süpürgelerin çoğu bir plan dâhilinde de çalıştığı için, belirli zamanları ve belirli noktaları seçerek robot süpürgenizi evinizi düzenli bir şekilde temizlemeye başlatabilirsiniz.

Temizlik Seçenekleri

Pek çok robot süpürge, otomatik olarak ya da kullanıcı tarafından girilen verilere göre, farklı yüzeylerde en iyi sonucu alabilmek için vakum ve mop özelliği arasında seçin imkânını sunuyor. Buna ek olarak belirli bir alanda daha yoğun temizlik yapılması gerekiyorsa, bölgesel odaklanma seçeneği ile detaylı ve derin bir temizlik yapabilmektedir. İsterseniz robot süpürgenizi aynı alanı 1-2 kez süpürmesi için ayarlayabilirsiniz. Aynı şekilde sadece duvar kenarlarının süpürülmesini istiyorsanız, robot süpürgeye gerekli komutu girerseniz, sadece belirttiğiniz alanlar temizlenir.

Yön Bulma

Pek çok kişi, akıllı robot süpürgelerin neye göre hareket edeceğini ve merdivenlerden nasıl düşmediğini merak ediyor. Çokça merak edilen bu duruma yanıt vermek gerekirse size sihirli cevabımız “navigasyon(Yön bulma)”. Robot süpürgeler her ne kadar komut ile çalışıyor olsa da temizlik yapabilmesi için tabi olarak çevresini algılaması zorunluluktur. Aksi takdirde masa ayakları ve mobilya gibi engellere çarpıp takılabilecek ya da merdivenden düşebilecektir. Bu durumda robot süpürgeler kullanılamaz olacaklardır.

Buna karşılık akıllı robot süpürgeler, navigasyon ve sensörler ile çevresinde bulunan nesneleri algılar; böylece çarpmadan yoluna devam edebilir. İçerisinde bulunan yükseklik sensörü, hareket esnasında ileride zemine olan mesafenin arttığını tespit ederse, robot süpürgeyi bilgilendirdiği için merdiven kenarına geldiğinde durarak, düşmeden işine devam edebilir.

Buna ek olarak bazı robot süpürge modellerinde, temizlik rotasında mevcut kirleri belirlemeye yardımcı bazı sensörler de bulunur. Bu sensörler, eğer kir ve toz bir yerde daha fazlaysa, temizleme seçeneğini otomatik bir şekilde ayarlar. Bu sayede siz evde olmadığınızda akıllı robot süpürgeniz, girdiğiniz komutlara uygun bir şekilde, herhangi bir sorun çıkmadan evinizi temizleyecektir.

Bölge Haritalama

Robot süpürgelerin bazılarında, haritalama imkânı veren sensörler de bulunur. Bu sensörler 360 derecelik açıyla, sensör tipine göre kamera ve lazer yansımalarını kullanarak bir harita oluşturur. Bu harita sayesinde önceden temizlediği alanlardan tekrar geçmek yerine, daha önce geçmediği bölgelere yönelir. Eğer şarjı kritik seviyeye düşerse, şarj olup geri döndüğünde temizliğe kaldığı yerden devam eder.

Sanal Duvar

Robot süpürgenin girmesini istemediğiniz odalar mı var? Bu durumda sanal duvar özelliği kullanılabilir. Sanal duvar ile ya da manyetik şeritler ile, robot süpürgenin girmesini istemediğiniz alanlara erişimi engelleyebilirsiniz.

Robot süpürge halıya çıkıyor mu?

Robot süpürgenin boyutunu neden önemlidir? Yatakların ve koltukların altları gibi aralık yerlerde, ya da dolap araları gibi dar yerlerde çalışabileceğini de göz önünde bulundurarak evinizdeki eşyalara uygun boyutlu robot süpürgeleri seçmelisiniz. Sizin de evinizde böyle alanlar varsa ve büyük boyutlu akıllı robot süpürge satın alırsanız, süpürgeniz bu alanlara giremeyecek, girse bile sıkışıp kalabilecek ve temizliğini tamamlayamayacaktır.

Kablosuz İnternet Bağlantısı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, kablosuz internet ya da Wi-fi pek çok alanda kullanılır hale gelmiştir. Bu kapsamda robot süpürgeler, bu teknolojiden faydalanarak uzaktan kumanda ya da akıllı telefon ile kolayca yönetilebilmektedirler.

Bahsettiğimiz bu özellikler, bir robot süpürgenin yeteneklerinin kapasitesini ve ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. İyi ve kaliteli süpürgeler, tahmin edilebileceği üzere diğerlerinden daha pahalıdır. Bu yüzden robot süpürgenizi satın almadan önce tüm robot süpürgeleri karşılaştırmanızda fayda vardır. Sizin aradığınız özellikler daha uygun fiyatlı bir model mevcutsa, bunu tercih edebilirsiniz.

Her akıllı robot süpürge modelinin özellikleri farklı olabileceği için bazı düşük fiyatlı modeller, diğerlerine göre aynı kalitede ve daha az fiyatta olabilmektedir. Bu nedenle tavsiyemiz, satın almadan önce birden fazla robot süpürgesi modelini incelemeniz ve buna göre karar vermenizdir.

Robot süpürge ne işe yarar?

Robot süpürgenin ne olduğuna ve özelliklerine değindikten sonra en önemli konu şüphesiz ki normal elektrikli süpürgelere göre nasıl avantajları ve dezavantajları olduğudur. Bu konuda ilk önce robot süpürge avantajlarına bakalım.

Zamandan Tasarruf

Zaman, günümüzün en değerli kavramıdır. Çoğumuz çalışıyoruz ve günlerimiz büyük bir yoğunluk içinde koşuşturma ile geçiyor. Durum böyle olunca ev temizliği gibi bazı konulara vakit ayırmak oldukça çor oluyor.

Ancak robot süpürgeler, siz evde olsanız da olmasanız da yukarıda bahsettiğimiz programlama özelliği dâhilinde evinizi sizin için temizliyor. Sizin girdiğiniz komutlar dışına çıkmadığı için, yasakladığınız alanlara da asla girmez. Sensörleri sayesinde merdivenden düşme gibi bir durumları olmadığı için endişelenmenize de gerek kalmaz.

Şarjı çok azaldığında şarj alanına geri dönmekte, işi yarım kaldıysa şarjı dolduktan sonra tekrar kaldığı yerden devam etmektedir. Bu sayede siz uyurken robotunuz tüm gece temizlik yaparak, sabah daha güzel bir evle uyanmanızı sağlayabilir ya da eve geldiğinizde yerleri tertemiz bulabilirsiniz. Her ne kadar robotlarla temizlik yapmak daha uzun da sürse, siz evde olmadığı zaman çalıştığı için zamanınız size kalır.

Programlama Özelliği

Akıllı robot süpürgeleri belirli saatler arasında ayarlayarak, belirli alanlarda temizlik yapması için programlayabilirsiniz. Bu sayede robotik süpürgeniz belirttiğiniz tüm yerleri sizin için temizleyecektir.

Kendi Kendine Çalışma

Robot süpürgelerde bulunan en önemli özelliklerden bir tanesi şüphesiz ki kendi kendine çalışmadır. Bu, onu elektrikli süpürge modellerinden ayıran en önemli özelliktir. Kablosuz ve hortumsuz olması nedeniyle, hiçbir sıkıntı yaşamadan tüm alanı temizlemenize imkân sağlamaktadır.

Bu sayede yoğun olarak çalışıyorsanız ya da kendinize zaman ayırmak istiyorsanız, robot süpürge tüm işi kendi kendine yaparak sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır.

Duvar Köşeleri Temizliği

Klasik elektrikli süpürgelerle duvar köşelerine ulaşmak biraz zor olduğu için, her zaman sıkıntı oluşturmaktadır.

Ancak bazı robot süpürge modelleri, sahip olduğu fırçalarla duvar köşelerini de etkili bir şekilde temizleyerek mükemmel bir temizlik yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bunun için robot süpürge modellerini karşılaştırabilir, fırçalarının nasıl olduğuna göz atarak ihtiyacınıza en uygun robot süpürgeyi tercih edebilirsiniz.

Akıllı Telefon ile Kontrol

Robotik süpürgeler hem uzaktan kumanda ile hem de akıllı telefonlar ile kontrol edilebilmektedir. Bu özellik, eğer özel bir noktanın daha güzel temizlenmesini istiyorsanız büyük bir katkı sağlamaktadır. Ancak burada bilinmesi gereken konu, robot süpürge tek başına çalıştığında daha büyük katkı sağlamaktadır. Çoğu robot süpürge, 1-2 kez odayı süpürmesi için ayarlanabilmektedir. Eğer bu özelliği kullanırsanız, daha çok üzerinden geçmesini istediğiniz yeri tekrar süpürmesini sağlayabilir, buna ek olarak tüm alanı da yeniden temizlettirebilirsiniz.

Boyut Avantajı

Ev süpürmede en büyük sorun, mobilyaların altını temizlemektir. Buralar uzun süre temizlenmediği için, genellikle daha fazla toz biriktirmekte ve daha fazla kir toplamaktadır. Durum bu olunca buralar, tozların ve mikropların yayılma alanlarından biri haline gelmektedir. Elektrikli süpürgelerde buraları temizlemek en büyük işkence olmaktadır.

Ancak robot süpürgeler, bu durumu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yapı olarak küçük ve ince oldukları için mobilyaların altına girebilmektedir. Bu sayede yorulmadan, her yerde köşe bucak istediğiniz gibi temizlik yapabilirsiniz.

Ekstra Temizlik Seçenekleri

Eviniz temiz, ancak belirli bir noktada yoğun tozlar mı mevcut? Robot süpürgeyi temizlemesini istediğiniz yere göndererek, spot temizliği modu ile, sadece o bölgenin detaylı süpürülmesini sağlayabilirsiniz.

Paspaslama – Mop Seçeneği

Her ne kadar tüm robot süpürge seçeneklerinde olmasa da bazı robot süpürgelerde paspas yapma seçeneği var. Altındaki mob sayesinde süpürge işlemi bittikten sonra yerleri silebilirsiniz. Üstelik paspasın ıslaklık derecesini de ayarlayabilirsiniz.

Robot süpürge karanlıkta çalışır mı?

Lazer ile çalışan bir robot süpürge sahibi iseniz eğer robot süpürgeniz karanlıkta da aydınlık ortamda olduğu kadar iyi bir şekilde çalışacaktır. Sadece kamera ile çalışan bir robot süpürge modeline sahipseniz karanlıkta robot süpürgeniz yön bulmada sorun yaşayacaktır.

Modern Görünüm

Eğer şıklığa ve estetiğe önem veriyorsanız sizin için üretilmiş oldukça estetik tasarımlara sahip robot süpürgeler de bulabilir, kendi robot süpürgenizi stickerlar ile kişiselleştirebilirsiniz. Böylece elektrikli süpürgelerde olduğu gibi kaba durmazlar.

Haritalama

Bazı robot süpürgeler, haritalama özelliği sayesinde daha düzgün ve eksiksiz temizlik yaparlar. Böylece robotu 1-2 kez süpürmesi için programlamışsanız, iş daha kısa sürelerde sona ermektedir.

Her Bütçeye Uygun Fiyatlar

Eğer bir robot süpürge almak istiyorsanız, e-ticaret sitelerinden de göreceğiniz üzere fiyat aralıkları oldukça geniştir. Burada bütçenize en uygun seçenekler arasında bir tercih yaparak, bir robot süpürge sahibi olabilirsiniz.

Depolama Kolaylığı

Klasik elektrikli süpürgelerde en zor mesele, süpürgenin nereye konulacağıdır. Bu nedenle gözlerden uzak bir yer bulmak, her zaman büyük bir mesele olmaktadır. Ancak durum, robot süpürgeler için böyle değildir. Küçük boyutları sebebi ile herhangi bir yere kolaylıkla sığmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken mesele, şarj cihazını robotun kolay gideceği bir yere koymanızdır.

Eğer robot süpürge almayı düşünüyorsanız, bu cihazların tüm avantajları yukarıda saydığımız gibidir.

Peki, Robot süpürgelerin dezavantajları nelerdir? Herkesin bildiği üzere her elektronik cihaz, birtakım dezavantajları da getirmektedir. Ancak bu durum her cihaz için geçerli olduğu için önemli olan, avantajların, dezavantajları karşılıyor olup olmadığı ve evin temizlenmesi için yeterli olup, olmadığıdır. İşte robot süpürge dezavantajları…

Robot Süpürge Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Robot süpürgenin avantajları ve dezavantajları yukarıda saydığımız gibidir. Ancak bazı dezavantajları, bazı kişiler için geçerli değildir. Örnek olarak çocuğunuz yoksa ortalık daha yavaş dağılacağı ve daha toplu duracağı için, robot süpürge çalışırken herhangi bir sıkıntı çekilmeyecektir. Ev hanımları için saatler süren bir süpürge sorun olabilirken, çalışan kişiler 8-9 saat civarı evde olmadığı için uzun temizlik herhangi bir problem oluşturmayacaktır. Bu sebeple robot süpürge tercih ederken, ilk olarak gerçekçi bir şekilde düşünürken hangi dezavantajların sizin için aslında “gerçek dezavantaj” olduğunu görebilirsiniz.

Bir diğer konu da özellikleri ile ilgilidir. Robot süpürgelerin özellikle son yıllarda çıkarılan modelleri pek çok sensöre sahip, gelişmiş modelleridir. Ancak her sensör, her ev için geçerli olmayacağı için sadece fiyat bakımından bir fazlalık olacaktır. Bu nedenle evinizin özellikleri neyse, buna göre bir değerlendirme yaparak, işinizi en iyi görebilecek bir süpürge seçebilirsiniz.

Robot Süpürgeler Çocuklar ya da Evcil Hayvanlar için Sorun Oluyor Mu?

Eğer evcil hayvanınız varsa, robot süpürgeler onların döktüğü tüyleri de almaktadır; ancak burada büyük bir sorun da vardır: evcil hayvan dostlarımızın çok meraklı olması. Gerek kediler gerekse köpekler, kendi başına hareket eden nesnelere karşı her zaman bir ilgili olmaktadır.

Bu durumda robot süpürgenin peşinden giderek, onunla oynamaya çalışacak ve büyük ihtimalle de ters çevirecektir. Burada her ne kadar evcil hayvanlarımızın sağlığı ya da can güvenliği bakımından bir sorun olmasa da işten eve gelmişseniz ve evi temiz görmek istiyorsanız, karşılaşacağınız senaryo büyük olasılıkla ters dönmüş bir robot süpürge ve temizlenmemiş bir ev olacaktır. Zira gerek kediler gerekse köpekler, tek bir pati darbesiyle bunu ters çevirebilir.

Her ne kadar köpekler buna dokunmaması için eğitilebilecek de olsa, kedi sahiplerinin çok iyi bildiği gibi, bir kedinin kendi başına hareket eden bir şeye dokunmaması mümkün değildir. Tüm bunları toplamak gerekirse robot süpürge evcil hayvanlar için sorun olur mu? Evet.

Peki, çocuklar için durum nedir? Bu soru, çocuğa ve karakterine göre değişmektedir. Eğer çocuğunuz henüz hareket edemeyen bir bebekse, onun için bir sorun olmayacaktır. Robot süpürgeler programlanabildiği için, bazı odalara girmemesi de sağlanabilmektedir.

Bu nedenle bebeği ayrı bir odaya koyar ve süpürgenin buraya girmemesini komutlara işlerseniz, süpürge sizi dinleyecektir. Emekleyen bebekler aynı zamanda çevrelerine karşı meraklı olduğu için bir sorun olabilir; ancak yine robot programlaması ile bu sorun da büyük olasılıkla çözülecektir. Eğer bebeği düşmeyeceğinden emin olduğunuz bir yere koyarsanız, tüm sorun çözülecektir.

Ancak çocuğunuz yürüyor ve kapıları da açıyorsa durum biraz sıkıntılı olabilir. Burada tek konu, çocuğunuzun sizi dinleyip, ona dokunmaması olacaktır. Bu nedenle size cevabımız, çocuğunuzun yaş grubunu, hareketliliğini ve meraklılığını da dikkate alarak, bu soruya kendinizin cevap vermesidir.

Eğer çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa “Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Güvenli Ev Bitkileri” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Robot Süpürgeler Çabuk Bozuluyor mu?

Akıllı robot süpürgeler üzerine en merak edilen konulardan bir tanesi de hangi sıklıkla bozulduğudur.

Bu durum alacağınız marka ve modele göre değişebildiği gibi biraz da kullanıma bağlıdır. Örneğin evde tek kişi kalıyorsanız ve robot her gün tamamen rutin olarak görevini yapıyorsa, büyük ihtimalle uzun bir süre herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır. Ancak evde bir evcil hayvan ya da çocuk varsa, bozulması da daha çabuk gerçekleşecektir. Buna ek olarak düzenli bakımı yapılırsa, daha uzun yıllar kullanılabilecektir. Robot süpürgelerin bakımının nasıl yapıldığını aşağıda ayrı bir başlık olarak görebilirsiniz.

Robot Süpürgelerin Kullanımı Pratik mi?

Robot süpürgeler, mobilya altlarına ve duvar köşelerine kadar girebildiği, hortum ve kablosu olmadığı için oldukça pratiktir. Evde olmadan da çalışabildiği ve arzu edildiğinde uzaktan kumanda ve akıllı telefonlarla kontrol edilebildiği için büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Bu pratiklik her ev için geçerli değildir. Eviniz iki katlıysa bu durumda evin sadece bir katı temizlenebilecektir.  Evcil hayvanınız ya da çocuğunuz varsa satın almadan önce durumu gözden geçirmelisiniz.

Bir diğer durum ise evinizin dağınıklık durumudur. Eviniz sürekli olarak dağınıksa, robot tıkanacağı için işini yapamayacaktır. Bu sebeple pratik olup olmadığını değerlendirirken, evinizin koşullarını ve robot süpürgelerin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirirseniz, sizin için faydalı olup olmadıklarına kanaat getirebilirsiniz.

Burada bilinmesi gereken bir durum da şarj ünitesinin bulunduğu noktadır. Farklı marka robot süpürgelerde engel aşma milimetresi değişse de, ev hali olarak bazı nesneler engel olabilmektedir. Eğer şarj ünitesi dağınık bir yerde bulunuyorsa, robot süpürge otomatik birleşme için döndüğünde başarıyla kenetlenemeyecektir. Bu sebeple şarj ünitesinin her zaman toplu olan bir yerde olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda robot süpürgeler, dağınık olmasa da ara sıra yeniden kenetlenme yapmamaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken tek şey, onun yerini değiştirmektir. Bu sayede onun her zaman kolayca giriş-çıkış yapabileceği bir konum bulabilirsiniz. Burada bu durumun tamamen normal olduğu ve bir sorun olmadığı bilinmelidir.

Robot Süpürgelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Her teknolojik aygıt bakıma ihtiyaç duyar. Bu kapsamda robot süpürgelerin de düzenli bakımı yapılması şarttır. Bu durum, robot süpürgenizin daha uzun ömürlü olmasını ve daha etkili temizlik yapmasını sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar şöyledir.

  • Her robot süpürge, tahmin edileceği üzere filtre bulundurmaktadır. Bu filtrelerin birkaç kullanımda bir temizleyin. Birkaç düzine kullanım sonrasında ise yeni bir filtre alın. Burada kendi filtreleri daha pahalı olabilmektedir. Ancak farklı markalar tarafından üretilen bir filtreyi kullanmak gibi bir seçeneğiniz de vardır. Böylece büyük bir olasılıkla maddi olarak tasarruf yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek bir konu vardır: garanti. Eğer robot süpürgeniz garanti kapsamındaysa, başka bir filtre kullanıldığı görülürse garanti iptal olacaktır.
  • Fırça rulosu, tekerlek ve yan fırçalar üzerinde yataklar vardır. Bunlar da 1-2 haftada bir kez temizlenmelidir. Burada modele göre değişmekle beraber bazı robot süpürgeler tornavida gibi bir alet olmadan, açmanıza imkân tanıyacaktır. Bazılarında ise bir tornavida yeterli olacaktır. Yine fırça rulosu etrafına sarılmış saçların da gerektiği üzere temizliğini yapmalısınız.
  • Her elektronik aygıtta nasıl temizlik yapılacağına dair bir bilgilendirme vardır. Bu çerçevede sensörlerin de nasıl temizleneceği, üreticiler tarafından sizlere gerekli şekilde ve anlaşılır aşamalarla anlatmaktadır. Eğer bu talimatları takip ederseniz, kolay ve doğru şekilde sensör temizliği yapabilirsiniz.
  • Robot filtrelerinde bulunan filtreleri ve yan fırçaları yılda 1-2 kere, fırça rulosunu yılda 1 kere, pili de 2 yılda bir kere değiştirin. Ancak pil durumu, sizin kullanma durumunuza göre değişecektir. Piller kullanım şekline de bağlı olarak, zamanla daha hızlı tükenmektedir. Bu durum özellikle laptop kullanıcıları tarafından bilinmektedir ve aynı mesele robot süpürgeler için de geçerlidir.

Eğer bu gibi konulara dikkat ederseniz ve robot süpürgeyi aldığınızda size gelen talimatları dikkatlice okursanız, robot süpürgenizi uzun yıllar boyunca, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Markalardan Bağımsız Sorunları Var Mı?

Bu başlıkta bahsettiğimiz “sorun” kelimesi, daha çok dezavantaj kelimesini tanımlamaktadır. Bunun haricinde robot süpürgeler elektronik eşya olduğu için, tüm elektronik eşyalarda dikkat edilmesi gereken kurallar bunlar için de geçerlidir.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere robot süpürge üreten, birden fazla marka vardır ve hepsinin özellikleri farklıdır. Bu konuda bahsedebileceğimiz birkaç marka şu şekildedir. Eğer Google’da “robot süpürge” yazıp aratırsanız, bu bahsettiğimiz markalara Türkçe e-ticaret sitelerinde kolay olarak ulaşılabilirsiniz. Farklı markaların ne gibi özellik ve sorunlara sahip olduğu hakkında bilgi sahibi olabilir, siz de farklı süpürgeleri değerlendirirken buna göre ele alabilirsiniz.

Robot Süpürgeler ve Şarj Kapasiteleri

Yukarıda da değindiğimiz üzere her robot süpürgesi, farklı şarj kapasitesine sahiptir. Çalışma süreleri 1 saat ile 2,5 saat arasında değişirken, 1 saatte şarj olabilen robot süpürgeler bulunabileceği gibi, 6 saatte şarj olan robot süpürge modelleri de mevcuttur.

Toz Hanesini Otomatik Boşaltma

Kendi kendini boşaltan robot süpürgeler, normal robot süpürgelerden farklı olarak, şarj istasyonunda süpürgenin topladığı tozları emen bir yuvaya sahiptir. Süpürgenizde biriken tozlar temizlik sonrasında otomatik olarak şarj istasyonundaki hazneye aktarılır ve robot süpürgenizin haznesi temizlenir. Her temizlik sonrası süpürgenizi temizlemek yerine ayda bir kez büyük hazneyi temizlemeniz yeterli olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

İLGİLİ YAZILAR

Ecovacs

Ecovacs Yeni N9+ Modelini Duyurdu

N9+ Modeli ile Artık En İnatçı Lekeler Bile Kolay 2021 yılı itibari ile toplam 19 milyon robot süpürge satışı ile dünyanın en çok satan akıllı robot süpürge markası Ecovacs, 2021

Daha Fazla »
Ecovacs

Robot Süpürge Gerçekten Temizler Mi ?

Yüzyılın başında ilk robot elektrikli süpürgelerin piyasaya sürülmesinden bu yana robot süpürge sahipleri yavaş yavaş artmaktadır. Şu anda dünya çapında milyonlarca robot süpürge satılmıştır ve bu ivme teknolojinin gelişmesi ile

Daha Fazla »

Başarılı!